Bilješke uz financijske izvještaje obvezna su dokumentacija svih poduzetnika te bitan dio cjelovitih godišnjih financijskih izvještaja. Kako se radi o opširnoj dokumentaciji u kojoj se prezentiraju i komentiraju važne financijske informacije poduzetnika, aplikacija BilješkeNET nastala je kao programska podrška računovodstvima koja, osim automatizirane izrade bilješki uz godišnji financijski izvještaj poduzetnika, podržava i izradu obrazaca za završni račun (PD, TZ, DOH i ostalih), kao i izradu odluka, evidencija i izjava potrebnih za kompletiranje cijelog završnog računa.
Kako kreativni umovi nikada ne miruju, tako je i revolucionarna ideja o automatiziranoj izradi bilješki uz financijske izvještaje nastala davne 2009. godine suradnjom tvrtke Raverus i Božidara Lukše, direktora jednog od najvećih računovodstvenih servisa u Hrvatskoj – tvrtke Texel – i člana odbora za standarde hrvatskog financijskog izvještavanja.
Detaljnije razvijanje ove ambiciozne i inovativne zamisli pridonijela je prekretnici u računovodstvenom svijetu. Čak i uz veliki izbor raznih knjigovodstvenih programa, izrada i pisanje bilješki bila je na računovođama, koji moraju komentirati i pojasniti sve financijske događaje, promjene i pozicije u GFI-ju svojih klijenata. No, otkako su BilješkeNET ugledale svjetlost dana, tako je i knjigovodstvenim i računovodstvenim servisima pružena kvalitetna programska, a usudili bismo se reći i neizostavna, podrška pri izradi cjelovitih završnih računa. Ubrzana, automatizirana i učinkovita procedura pri izradi bilješki uz financijske izvještaje iščitavanjem svih podataka iz GFI-POD obrazaca i stručno komentiranih prema HSFI ili MSFI, rezultirala je zadovoljstvom naših korisnika.
No programerski duh i um, kao i želja za napretkom same tvrtke Raverus i naših postojećih i budućih korisnika, i dalje je aktivno radio na razvijanju korisnih programskih rješenja i nadogradnji aplikacija. Nakon brojnih pozitivnih odgovora i reakcija na funkcionalnosti aplikacije BilješkeNET, a vođeni prijedlozima naših korisnika odnosno onih koji su upravo na tom računovodstvenom „terenu“, rodila se ideja za kreiranje ostale dokumentacije za završni račun. Aplikacija za izradu bilješki uz financijske izvještaje počela se nadograđivati, pa je tako već sljedeće godine implementirana mogućnost i automatske izrade odluka o raspodjeli dobiti i utvrđivanju financijskog izvještaja, te svih obrazaca za završni račun i poreznih prijava. Zaista nije malo reći kako su BilješkeNET knjigovodstvenim servisima ubrzo postali omiljeni alat, a uvođenjem mogućnosti izrade bilješki za neprofitne organizacije i bilješki na engleskom jeziku, kao i raznih evidencija i izjava, aplikacija se s vremenom razvila u kompletno rješenje za izradu završnog računa. Naravno, to ne znači da razvijanje aplikacije ovdje prestaje. Upravo suprotno, našim kontinuiranim praćenjem svih relevantnih Zakona i zakonskih promjena, a paralelno uz osmišljavanje novih, boljih i korisnih funkcionalnosti, BilješkeNET se redovno optimiziraju i upotpunjuju. Slušamo i razmatramo i ideje i prijedloge naših korisnika jer su upravo oni ti koji iz prve ruke primaju informacije i procjenjuju korisnost i namjenu potencijalnih funkcionalnosti aplikacije.